Hoppa till sidans innehåll

Reslutat och bilder från Wasacupen

09 APR 2012 20:23
Domnarvets Brottarklubb vart bästa klubb och bästa pojkklubb i Wasacupen.

  • Uppdaterad: 09 APR 2012 20:33

3. Plats
Rasmus Christensen
Knattar, 29 kg (14 Deltagare)
  Pool
Rond
Namn röd brottare / Distrikt Namn blå brottare / Distrikt Poäng matchronder
  A3-A4
1
Max Ekholm
Västerås BK
Rasmus Christensen
Domnarvets BK
0:1 PS Blå
1:0 PS Röd
0:2 PS Blå
  A4-A5
2
Rasmus Christensen
Domnarvets BK
Lars Sander Eriksen
Snøgg Bryting
4:0 PS Röd
3:0 FS Röd
  A4-A6
4
Rasmus Christensen
Domnarvets BK
Benjamin Alsterbåge
Djurgården IF
1:3 PS Blå
0:6 TP Blå
  A4-B2
Plats 3+4
Rasmus Christensen
Domnarvets BK
Oliver Gulliksson
Kramfors Alliansen
6:0 TP Röd
3:0 FS Röd
4. Plats
Carl Ekenhammar
Knattar, 38 kg (4 Deltagare)
  Pool
Rond
Namn röd brottare / Distrikt Namn blå brottare / Distrikt Poäng matchronder
  N1-N2
N Rond 1
Carl Ekenhammar
Domnarvets BK
Adam Lidén
BK Orion
4:4 PS Röd
7:5 TP Röd
  N1-N3
N Rond 2
Carl Ekenhammar
Domnarvets BK
Mattis Johansson
Västerås BK
0:4 FS Blå
  N1-N4
N Rond 3
Carl Ekenhammar
Domnarvets BK
Elias Persson
Brännans IF
4:4 FS Blå
2. Plats
Albin Alwin
Knattar, 53 kg (6 Deltagare)
  Pool
Rond
Namn röd brottare / Distrikt Namn blå brottare / Distrikt Poäng matchronder
  B1-B2
1
Robin Widing
Kolsva IF
Albin Alwin
Domnarvets BK
0:5 PS Blå
0:4 FS Blå
  B2-B3
3
Albin Alwin
Domnarvets BK
Kalle Winlöf
Söderhamns BK
4:0 PS Röd
1:0 PS Röd
  A3-B2
Plats 1+2
Peter Karlsson
Enköpings BK
Albin Alwin
Domnarvets BK
2:0 FS Röd
4. Plats
Freddy Broman
Pojkar, 32 kg (6 Deltagare)
  Pool
Rond
Namn röd brottare / Distrikt Namn blå brottare / Distrikt Poäng matchronder
  B3-B1
2
Freddy Broman
Domnarvets BK
Mikolaj Kocemba
Sandvikens BK
2:3 FS Röd
  B2-B3
3
Patrik Sundström
Hallstahammars BK
Freddy Broman
Domnarvets BK
4:4 FS Röd
  A2-B3
Plats 3+4
Cavid Karimov
BK Orion
Freddy Broman
Domnarvets BK
4:0 PS Röd
1:0 PS Röd
1. Plats
Victor Andersson
Pojkar, 38 kg (7 Deltagare)
  Pool
Rond
Namn röd brottare / Distrikt Namn blå brottare / Distrikt Poäng matchronder
  A1-A2
1
Simon Sundgren
Söderhamns BK
Victor Andersson
Domnarvets BK
1:1 PS Blå
3:0 PS Röd
6:0 TP Röd
  A2-A4
2
Victor Andersson
Domnarvets BK
Jesper Vingård
Falu Brottarklubb
4:0 FS Röd
  A2-A3
3
Victor Andersson
Domnarvets BK
Melvin Lindgren
BK Orion
5:3 FS Röd
  A2-B2
Plats 1+2
Victor Andersson
Domnarvets BK
Samuel Nyberg
Sundsvalls AIK
5:0 TP Röd
4:0 PS Röd
3. Plats
Mikael Christensen
Pojkar, 47 kg (10 Deltagare)
  Pool
Rond
Namn röd brottare / Distrikt Namn blå brottare / Distrikt Poäng matchronder
  B3-B4
1
Tamim Mukhametyanov
BK Orion
Mikael Christensen
Domnarvets BK
4:5 FS Röd
  B4-B1
3
Mikael Christensen
Domnarvets BK
Sebastian Lundell
Västerås BK
3:0 FS Röd
  B2-B4
4
Erik Eklund
Väsby BK
Mikael Christensen
Domnarvets BK
0:4 FS Blå
  A2-B4
Plats 3+4
Michael Asplund
Nykvarns BF
Mikael Christensen
Domnarvets BK
0:4 FS Blå
4. Plats
Robin Larsson
Pojkar, 53 kg (11 Deltagare)
  Pool
Rond
Namn röd brottare / Distrikt Namn blå brottare / Distrikt Poäng matchronder
  B1-B2
1
Robin Larsson
Domnarvets BK
Måns Lindgren
BK Orion
0:7 FS Blå
  B5-B1
2
Alexander Fredriksson
AK Stålpojkarna
Robin Larsson
Domnarvets BK
0:6 FS Blå
  B4-B1
3
Björn Appeltofft
Skå IK
Robin Larsson
Domnarvets BK
0:4 FS Blå
  B3-B1
4
Oscar Norberg
Sundsvalls AIK
Robin Larsson
Domnarvets BK
0:3 FS Blå
  A3-B1
Plats 3+4
Marius Male
Moss AK
Robin Larsson
Domnarvets BK
6:0 TP Röd
5:4 FS Röd
1. Plats
Oliver Larsson
Pojkar, 59 kg (7 Deltagare)
  Pool
Rond
Namn röd brottare / Distrikt Namn blå brottare / Distrikt Poäng matchronder
  B3-B1
2
Oliver Larsson
Domnarvets BK
Henning B.Lindmark
Snøgg Bryting
3:0 FS Röd
  B2-B3
3
David Lissel
Väsby BK
Oliver Larsson
Domnarvets BK
0:6 TP Blå
0:6 TP Blå
  A4-B3
Plats 1+2
Axel Alwin
Domnarvets BK
Oliver Larsson
Domnarvets BK
0:6 TP Blå
0:7 TP Blå
2. Plats
Axel Alwin
Pojkar, 59 kg (7 Deltagare)
  Pool
Rond
Namn röd brottare / Distrikt Namn blå brottare / Distrikt Poäng matchronder
  A3-A4
1
Albin Peterzon
Sandvikens BK
Axel Alwin
Domnarvets BK
0:1 PS Blå
0:3 FS Blå
  A2-A4
2
Pavlos Ormanidis
Djurgården IF
Axel Alwin
Domnarvets BK
0:3 FS Blå
  A4-B3
Plats 1+2
Axel Alwin
Domnarvets BK
Oliver Larsson
Domnarvets BK
0:6 TP Blå
0:7 TP Blå
1. Plats
Engla Larsson
Flickor Yngre, 24 kg (4 Deltagare)
  Pool
Rond
Namn röd brottare / Distrikt Namn blå brottare / Distrikt Poäng matchronder
  N3-N4
N Rond 1
Engla Larsson
Domnarvets BK
Nicole Thomke
Skönsbergs BK
8:1 TP Röd
9:3 TP Röd
  N1-N3
N Rond 2
Liv Sjölander
Brännans IF
Engla Larsson
Domnarvets BK
0:6 TP Blå
0:6 TP Blå
  N2-N3
N Rond 3
Synne Marie Eriksen
Snøgg Bryting
Engla Larsson
Domnarvets BK
0:6 TP Blå
4:2 PS Röd
4:3 PS Röd
8. Plats
Hanna Gustafsson
Flickor Yngre, 29 kg (10 Deltagare)
  Pool
Rond
Namn röd brottare / Distrikt Namn blå brottare / Distrikt Poäng matchronder
  B5-B1
2
Hanna Gustafsson
Domnarvets BK
Jennica Källberg
Mölntorps IK
0:4 FS Blå
  B5-B2
3
Hanna Gustafsson
Domnarvets BK
Othelie Annette Høie
IL Braatt
0:2 FS Blå
3. Plats
Wilma Larsson
Flickor Äldre, 57 kg (3 Deltagare)
  Pool
Rond
Namn röd brottare / Distrikt Namn blå brottare / Distrikt Poäng matchronder
  N1-N2
N Rond 1
Michelle Sandelius
Sundsvalls AIK
Wilma Larsson
Domnarvets BK
2:0 PS Röd
3:0 FS Röd
  N2-N3
N Rond 3
Wilma Larsson
Domnarvets BK
Elin Forsberg
BK Athen
0:4 PS Blå
0:5 FS Blå
2. Plats
Istvan Varro
Senior, 60 kg (3 Deltagare)
  Pool
Rond
Namn röd brottare / Distrikt Namn blå brottare / Distrikt Poäng matchronder
  N1-N2
N Rond 1
Fredrik Hofmann
BK Orion
Istvan Varro
Domnarvets BK
4:5 PS Blå
8:0 TP Röd
2:1 PS Röd
  N2-N3
N Rond 3
Istvan Varro
Domnarvets BK
Lindo Neuman
Skå IK
4:0 PS Röd
10:3 TP Röd
1. Plats
Roy Rotzer
Senior, 120 kg (5 Deltagare)
  Pool
Rond
Namn röd brottare / Distrikt Namn blå brottare / Distrikt Poäng matchronder
  N1-N2
N Rond 1
Roy Rotzer
Domnarvets BK
Alli Seyyid
BK Athen
3:0 FS Röd
  N5-N1
N Rond 2
Kristoffer Johansson
Heby BK
Roy Rotzer
Domnarvets BK
0:1 PS Blå
0:2 PS Blå
  N4-N1
N Rond 3
Mathias Pettersson
AK Stålpojkarna
Roy Rotzer
Domnarvets BK
0:4 FS Blå
  N3-N1
N Rond 4
Tommy Sand
Kolsva IF
Roy Rotzer
Domnarvets BK
0:4 FS Blå

Bilder från Wasacupen finns här.

 

Karta till klubben "Klicka här

Dok1 

 

 

 

 

  

Bild-2

Bild-4

Bild-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Domnarvets BK - Brottning
Domnarvets Brottarklubb, Teknikergatan
78170 Borlänge

Kontakt:
Tel: 0739649411
E-post: This is a mailto link